Tomasz Fiertek Blog

April 28, 2011

Duszanbe, Tadżykistan

Duszanbe stolica Tadżykistanu jest położona w centrum doliny Gissar, 812 m.n.p.m., na skrzyżowaniu rzek Varzob i Luchob. Jest to stosunkowo młode miasto gdyż zostało założone w 1924 roku i przyjęło początkowo nazwę Duszanbe, a w 1929 do 1961 roku nazwa została zmieniona na Stalinabad i ponownie na Duszanbe.

Duszanbe

Wylądowaliśmy w Duszanbe o 3:20, ale zanim się wydostaliśmy z lotniska wybiła 5:00. Zaraz po wylądowaniu dało się odczuć wschodnią biurokrację, a dokładniej opisując: masa ludzi wypełniająca deklaracje i czekających na odprawę i ?aż? dwóch celników. Do hotelu dotarliśmy o 5:30 po toalecie i krótkiej reorganizacji zasiedliśmy do śniadania o 7:00. Część ekipy po 24 godzinnej podróży poszła spać, ja z Piotrem wyruszyliśmy zwiedzać stolicę Tadżykistanu, bo po co tracić czas na spanie gdy dzień piękny, duszny i gorący ;). Na zwiedzanie miasta nie mamy za wiele czasu bo za 3 godziny, jesteśmy umówieni z kierowca na wyjazd do miejscowości Nurek.

Duszanbe

Duszanbe

Duszanbe

Boczne ulice Duszanbe są ubitym piaskiem gdzie wznosi się tuman kurzu jak przejedzie samochód, ale za to główne drogi miasta to strzeliste mini autostrady z dobrym asfaltem.

Duszanbe

Duszanbe

Duszanbe

Wejście do Parku Rudakiego, właściwie Abu Abdullah Dżafar ben Muhammad uważanego za klasyka literatury tadżyckiej.

Duszanbe Park Rudakiego

Pałac Narodu w Duszanbe.

Duszanbe pomnik Rudakiego.

Pomnik Rudakiego.

Duszanbe

Coś się tu buduje ale nikt mi nie mógł wyjaśnić co, bo do końca nie wiadomo. Pieniądze na budowę pochodzą od szejków arabskich.

Duszanbe

Duszanbe

Jedwabny szlak.

Duszanbe pomnik Ismoili Somoni.

Pomnik Ismoili Somoni. Tu mieliśmy przyjemność poznać milicjanta (na zdjęciu Pan w niebieskiej koszuli po prawej stronie), który był strasznie miły i jest wielkim przyjacielem Polski, jest w żałobie z Polskim Narodem po katastrofie w Smoleńsku. Po konwenansach nastąpiło żądanie 2$ za miłe przyjęcie w ich kraju 😉 nie mieliśmy przy sobie małych nominałów dolarów ani somoni więc powiedzieliśmy prawdę – że nie mamy, wtedy zaczęło się coś w rodzaju brania nas na litość w końcu dalibyśmy mu z litości ale nie mieliśmy.

Duszanbe pomnik Ismoili Somoni.

Duszanbe Meczet Haji Yakoub.

Meczet Haji Yakoub.

Duszanbe

Tak wygląda miasto poza głównymi ulicami. Oczywiście jak to ja musiałem gdzieś pójść, gdzie się nie chodzi 😉

Duszanbe

Duszanbe

Duszanbe

Duszanbe

1 Comment »

  1. hej, fajny blog, spędziłam trochę czasu na nim;). dzięki za foty, bo własnie przeczytałam książkę Terzaniego i strasznie fajnie sobie obejrzeć to o czym się czyta. pozdrawiam.D

    Comment by Dorota — December 6, 2012 @ 3:54 pm

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

What is 4 + 15 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

Powered by WordPress