Tomasz Fiertek Blog

May 2, 2011

Park Narodowy Ała-Arcza

Park Narodowy Ała-Arcza to cel naszej dzisiejszej wycieczki. Ała Arcza leży w górach Tian Shan. Na terenie parku znajduje się 20 małych i dużych lodowców oraz 50 szczytów górskich.
Ała Arcza

Do parku jedzie się około 40 km z Biszkeku, jest zadziwiające, że tak dużo ludzi się tam wybiera. Przed szlabanem ustawiła się sporawa kolejka czekających na wjazd do parku.

Ala Archa

Ała Arcza

Mnóstwo ludzi tacha ze sobą całe toboły z jedzeniem i piciem, niektórzy mieli nawet jakieś ogromne gary! Jak się okazało większość tych ludzi nie wybiera się daleko tylko w okolice rzeki Ała-Arcza i tam urządzają pikniki.

Ała Arcza

Mijamy po drodze kilka drzew z zawieszonymi szmatkami. Te szmatki zostały zawiązane przez szamanów w czasie jakiś obrządków, niestety nie udało mi się dowiedzieć czego dotyczyły te magiczne obrządki.

Ala Archa

Śmigamy dolina w stronę gór. Czuję ogromną ekscytacje tym wypadem. Kiedyś bardzo często zdarzało mi się wychodzić w góry i bardzo to lubiłem, sam nie wiem czemu przestałem to robić. Pamiętam sprawiało mi to dziką przyjemność i poczucie wolności. Zdarzało mi się mówić, że będąc na szczycie czuje się bliżej Boga. Wtedy najwyższym szczytem jaki zdobyłem były oczywiście Rysy.

Ała Arcza

Piknik Ala Arcza

Po krótkiej przechadzce mamy już piknik!!! :(

Piknik Ala Arcza

Część naszej ekipy została, my ruszyliśmy trochę dalej, zorientować się jak to wygląda.

Ała Arcza

Widok hipnotyzuje mnie.

Ała Arcza

Musieliśmy przeskakiwać przez kamienie na drugą stronę rzeki, co wbrew pozorom, nie było takie łatwe jak by się zdawało.

Ala Archa

Ała Arcza

Ala Arcza

Ała Arcza

Ala Arcza

Ala Archa

Ała Arcza

Mamy szczęście i widzimy kozice górskie :) warto było 😉

Ala Archa

Ala Archa

Ała Arcza

Widać lodowiec “Krawat”

Ala Arcza

Ała Arcza

Ala Arcza

Ala Arcza

Gdzieś przeoczyłem miejsce, gdzie udało mi się przedostać na drugą stronę, musiałem iść aż do mostku. No szczęście było to w stronę, w którą i tak musiałem iść by wrócić do parkingu.

Ała Arcza

Ała Arcza

Ala Archa

Ała Arcza

Arcza – jest to lokalna nazwa jałowca górskiego. Szamani podczas obrządków używają dymu ze spalonego drewna jałowca, który służy do odpędzania złych duchów.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

What is 4 + 4 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

Powered by WordPress